Vijeće Europske unije 16. prosinca formalno je donijelo Uredbu o ambalaži i ambalažnom otpadu (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR) čime su odobrena nova pravila za smanjenje otpada i veću ponovnu uporabu u EU-u.
Zahvaljujući novim pravilima znatno će se smanjiti stvaranje ambalažnog otpada utvrđivanjem obvezujućih ciljeva u pogledu ponovne uporabe, ograničavanjem uporabe određenih vrsta jednokratne ambalaže i zahtijevanjem od gospodarskih subjekata da u najvećoj mogućoj mjeri smanje upotrijebljenu ambalažu. Uredba obuhvaća cijeli životni ciklus ambalaže, pojašnjava se u priopćenju Vijeća Europe.
Sigurna i održiva ambalaža koja se može reciklirati
Nova pravila obuhvaćaju, među ostalim, sljedeće zahtjeve za ambalažu:
- ciljevi za 2030. i 2040. za minimalni postotak recikliranog sadržaja (do 65 % za plastične boce za jednokratnu upotrebu do 2040.)
- smanjenje mase i obujma ambalaže na najmanju moguću mjeru i izbjegavanje nepotrebne ambalaže
- smanjenje zabrinjavajućih tvari na najmanju moguću mjeru, uključujući ograničavanje stavljanja na tržište ambalaže koja dolazi u dodir s hranom i koja sadržava perfluorirane i polifluorirane alkilne tvari (PFAS-ovi) ako premašuju određene pragove.
Zahtjevi u pogledu označivanja, obilježavanja i informiranja (npr. u vezi sa sastavom materijala ili recikliranim sadržajem) trebali bi potrošačima olakšati razvrstavanje i odabir.
Jednokratna plastična ambalaža
Novim pravilima uvode se ograničenja za jednokratnu plastičnu ambalažu za:
- pretpakirano voće i povrće mase manje od 1,5 kg
- hranu i napitke koji se pune i konzumiraju u hotelima, barovima i restoranima
- pojedinačne komade miješanih začinskih tvari, umaka, vrhnja za kavu i šećera u hotelima, barovima i restoranima
- male kozmetičke proizvode i proizvode za osobnu njegu koji se upotrebljavaju u sektoru iznajmljivanja smještaja (npr. bočice za šampon ili za losion za tijelo)
- vrlo lagane plastične vrećice (npr. one koje se nude u trgovinama za namirnice u rasutom stanju).
Ciljevi povezani s ponovnom uporabom i obveze ponovnog punjenja
U uredbi se utvrđuju novi obvezujući ciljevi povezani s ponovnom uporabom za 2030. i okvirni ciljevi za 2040. Ciljevi se razlikuju ovisno o vrsti ambalaže koju gospodarski subjekti upotrebljavaju (na primjer, obvezujući ciljevi od 40 % za transportnu i prodajnu ambalažu i 10 % za skupnu ambalažu).
Prema novim pravilima poduzeća koja prodaju gotovu hranu i napitke za ponijeti kupcima će morati ponuditi mogućnost da donesu vlastite posude koji se pune hladnim ili toplim napitcima ili gotovom hranom, bez dodatnog troška.
Sljedeći koraci
Formalno donošenje Vijeća posljednji je korak u redovnom zakonodavnom postupku. Uredba će biti objavljena u Službenom listu EU-a i stupit će na snagu. Počet će se primjenjivati 18 mjeseci nakon datuma stupanja na snagu.
Osnovne informacije
Iako su se stope recikliranja u EU-u povećale, količina otpada koji nastaje od ambalaže raste brže od količine koja se reciklira. EU je 2022. proizveo gotovo 186,5 kilograma ambalažnog otpada po osobi, od čega je 36 kg bila plastična ambalaža. To znači da u EU-u svaki dan proizvedemo pola kilograma ambalažnog otpada po osobi.
Postojeća direktiva EU-a o ambalaži i ambalažnom otpadu prvi je put donesena 1994. i nekoliko je puta revidirana. U njoj se utvrđuju pravila za sprečavanje ambalažnog otpada i gospodarenje njime u svim državama članicama EU-a. Međutim, nekoliko ocjena direktive pokazalo je da nije uspjela smanjiti negativne učinke ambalaže na okoliš.
U tom je kontekstu Komisija u studenome 2022. iznijela Prijedlog uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu kojom bi se zamijenila postojeća direktiva i ažurirao postojeći okvir za ambalažu i ambalažni otpad tijekom cijelog životnog ciklusa, s ciljem dostizanja kružnog gospodarstva i klimatski neutralne Europe.
Europski parlament donio je svoje stajalište o predloženoj uredbi u studenome, a Vijeće u prosincu 2023. Dva su suzakonodavca postigla privremeni dogovor 4. ožujka 2024. nakon dva kruga neformalnih pregovora.