U četvrtak, 21. studenoga, svečano je postavljena posljednja cigla u svod peći za bijelo staklo u Vetropack Straži, čime je simbolično obilježen završetak faze remonta i važna prekretnica za tvornicu.
Ceremoniju su predvodili kumovi peći: ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, predsjednik Uprave Darko Šlogar, direktorica financija Marija Špiljak i direktor proizvodnje Božo Hršak, koji su posebnim batom “zabili” zadnju ciglu. Službeni program nastavljen je unutar peći, u kojoj će se uskoro nalaziti oko 500 tona užarene staklene mase spremne za proizvodnju.
Projekt modernizacije peći, koji je započeo 2. rujna 2024. i uključivao više od 300 vanjskih radnika na gradilištu dnevno, obuhvaća implementaciju najsuvremenije tehnologije kako bi se povećali proizvodni kapaciteti i smanjio utjecaj na okoliš. S početkom proizvodnje bijelog stakla u prosincu, ova investicija postavlja nove standarde učinkovitosti i održivosti u industriji staklene ambalaže.
Povećani kapacitet i bolja energetska učinkovitost zahvaljujući modernoj peći za taljenje stakla
Jedan od najvažnijih elemenata modernizacije je instalacija NIS staklarskog stroja sa servo pogonom – prvog takvog stroja u Vetropack Straži. Optimizirani raspored unutar cijele tvornice dodatno je unaprijedio cjelokupni proizvodni proces. Ove inovacije ne samo da osiguravaju visoke standarde kvalitete Vetropacka, već omogućuju i dugoročnu proizvodnu i energetsku učinkovitost.
Modernizirano postrojenje dizajnirano je s ciljem smanjenja potrošnje energije i emisija stakleničkih plinova, što pridonosi minimiziranju ugljičnog otiska i podržava Vetropackove ciljeve održivosti. Osim toga, nova peć povećava iskoristivost peći, omogućujući proizvodnju veće tonaže po metru četvornom – štedeći tako prostor i troškove.
“Ponosan sam i veselim se prvoj proizvodnji stakla na novome stroju”, rekao je Mario Berc, tehnički direktor u Vetropack Straži te zaključio kako je puštanje peći u rad važna prekretnica za tvrtku.
Više o tehnološkim inovacijama i o tome kako će povećana proizvodnja dodatno unaprijediti učinkovitost možete pročitati ovdje: NIS stroj povećava učinkovitost.