spot_img

Trumpove carine na aluminij mogle bi prisiliti Coca-Colu na povratak plastičnim bocama

Coca-Cola bi mogla povećati prodaju svojih pića u plastičnim bocama ako carine koje je Donald Trump nametnuo na uvozni aluminij rezultiraju višim cijenama, izjavio je izvršni direktor kompanije upozorivši na “preuveličani utjecaj” ovog troška na tako veliku korporaciju, prenosi portal packagingeurope.com.

Predsjednik Trump uvodi carine od 25 % na čelik i aluminij uvezen u Sjedinjene Države, a izvršni direktor Coca-Cole, James Quincey, izvijestio je ulagače da “ako jedno pakiranje doživi neko povećanje ulaznih troškova, i dalje imamo druga pakiranja koje će nam omogućiti da se natječemo s konkurencijom. Na primjer, ako poskupljuju aluminijske limenke, možemo naglasak staviti na PET boce. Strategiju pakiranja prilagodit ćemo u skladu s promjenom ulaznih troškova.”

Fortune upozorava da bi povratak na plastične boce “mogao tvrtku dovesti u sukob s potrošačima i zagovornicima zaštite okoliša koji se zalažu za smanjenje plastike za jednokratnu upotrebu”, čak i ako je taj potez samo privremen. U svojoj posljednjoj reviziji globalnih robnih marki Break Free From Plastic proglasio je Coca-Colu najvećim svjetskim zagađivačem plastikom šestu godinu zaredom.

Ovaj proizvođač pića je također jedna od nekoliko kompanija koje su revidirale svoje ciljeve održivosti. Prvotni joj je cilj bio uključivanja najmanje 50 % recikliranog materijala u svoju primarnu ambalažu do 2030., a sada cilja na 35 % do 40 % reciklata u primarnoj plastičnoj, staklenoj i aluminijskoj ambalaži do 2035.

Međutim, Quincey je sugerirao da pakiranje nije među glavnim stavkama troškova tvrtke, komentirajući: “Mislim da smo u opasnosti od preuveličavanja utjecaja povećanja cijene aluminija od 25 % u odnosu na ukupni sustav. Nije beznačajno, ali neće radikalno promijeniti multimilijardersko poslovanje u SAD-u.”

Coca-Colin najnoviji ekološki izvještaj navodi da je 26 % njezine ambalaže prodano u aluminijskim i čeličnim spremnicima u 2023., ukupno oko 74 milijarde komada ambalaže. Za usporedbu, iste je godine prodano 47,7 % ili približno 137 milijardi plastičnih boca, uglavnom izrađenih od PET-a.

spot_img

Obavezno pročitajte

Povezani članci