Impresivna zgrada nekadašnje burze u Amsterdamu otvorila je 12. i 13. studenog svoja vrata za Sustainable Packaging Summit. Izgrađena početkom 20. stoljeća Beurs van Berlage danas je prepoznatljivo mjesto okupljanja vizionara iz cijelog svijeta. Ove godine u tom jedinstvenom prostoru okupili su se vodeći predstavnici industrije ambalaže – brendovi, nevladine organizacije, regulatori i stručnjaci za reciklažu. Brojni eksperti iz gotovo svih europskih zemalja, kao i mnogi s drugih kontinenata, pridružili su se događaju kako bi zajedničkim snagama pridonijeli oblikovanju održive budućnosti u svijetu pakiranja. Ako ste u ambalaži, ovdje ste trebali biti.
Organizator, Packaging Europe, uspio je nadmašiti prošlogodišnji događaj, potvrđujući rastuće zanimanje za summit, njegovu sve veću važnost i sve interesantnije teme. Ove godine summit je okupio više od 100 govornika, više od 200 brendova, preko 700 sudionika te oko 50 izlagača, što pokazuje da je događaj postao ključna platforma za raspravu o održivosti i inovacijama u industriji ambalaže.
Proglašeni pobjednici Sustainability Awards 2024 – prestižnih nagrada za inovacije u održivom pakiranju. Najbolja praksa Pobjednik: Gemini Corporation GemCorp podržava radnike u sakupljanju otpada, godišnje reciklirajući preko dva milijuna tona i smanjujući emisije CO₂. Nagrada za klimu Pobjednik: Ardagh Glass Packaging Ardaghova električna peć koja smanjuje emisije CO₂ za 69% i troši manje energije. Kružno gospodarstvo Pobjednik: Henkel Henkelov reciklirani PET film koji smanjuje emisije i povećava oporavak PET-a. E-trgovina Pobjednik: Amazon i Mondi Papirnata omotnica koja zamjenjuje plastiku, smanjujući emisije i štiteći proizvode. Reciklirajuća ambalaža Pobjednik: Brook + Whittle Rukavac za PET boce koji omogućava lakše sortiranje i sprječava odlaganje plastike. Obnovljivi materijali Pobjednik: Upfield Upfieldova posuda od papira bez plastike, otporna na ulje i lako se reciklira. Strojevi Pobjednik: EverestLabs AI-om vođeni RecycleOS robotski sustav povećava oporavak materijala uz 95% točnosti. Kategorija predkomercijaliziranih rješenja: Nagrada za klimu Pobjednik: PulpaTronics Čipless RFID oznake od papira smanjuju troškove i emisije, lako se recikliraju. Kategorija predkomercijaliziranih rješenja: Kružno gospodarstvo Pobjednik: Husky Potpuno reciklabilan PET čep koji se jednostavno otvara. Kategorija predkomercijaliziranih rješenja: Reciklirajuća ambalaža Pobjednik: John West Foods Ecotwist pakiranje koje zamjenjuje plastiku s aluminijskom folijom. Kategorija predkomercijaliziranih rješenja: Obnovljivi materijali Pobjednik: Avery Dennison i BeFC Organska baterija izrađena od papira i enzima koja zamjenjuje toksične materijale. Nagrada čitatelja Packaging Europe Pobjednik: Vytal Vytalov digitalni sustav koji omogućuje praćenje i povrat višekratne ambalaže. Izuzetan doprinos Pobjednik: GreenBlue GreenBlue je nagrađen za inicijative poput How2Recycle etikete. Ukupni pobjednik: Upfieldova posuda od mokrog vlakna |
Na summitu u Amsterdamu sudjelovali su vodeći stručnjaci i predstavnici ključnih organizacija i tvrtki iz industrije ambalaže. Među njima su bili i Francesca Stevens iz EUROPEN-a, Wolfgang Trunk iz Europske komisije, Joachim Quoden iz EXPRA-e, Tim Sykes iz Packaging Europe-a, Hans van Bochove iz Heinekena, Virginie Helias iz P&G-a, Holly Nelson iz Unilevera, Emmanuelle Bautista iz CITEO-a, Trent Huntington iz Kraft Heinza, Marjukka Kujanpää iz Stora Enso, Michael Nieuwesteeg iz NVC-a i mnogi drugi. Ovi stručnjaci dali su ključne uvide u smjerove razvoja i izazove održivosti pakiranja, te su svojim iskustvom i znanjem pomogli oblikovati smjernice za budućnost industrije.
Sadržaja je bilo toliko da su se paneli, predavanja, prezentacije i interaktivne radionice održavali paralelno u više dvorana, dok je centralna dvorana bila živo središte networkinga, razmjene ideja i druženja.
Na Strategy Stageu raspravljalo se o važnosti strateškog usklađivanja i kolektivne akcije kako bi se prevladali ekonomski i regulatorni izazovi. Jedan od glavnih fokusa bila je PPWR (Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu), te novi EU zakoni koji su izazvali široku diskusiju među sudionicima, uključujući predstavnike EUROPEN-a i Europske komisije. PPWR će imati ogroman utjecaj na industriju ambalaže jer nameće obveze u pogledu smanjenja otpada, povećanja reciklaže i bolje usklađenosti sa zakonodavstvom EU-a. Uzimajući u obzir predstojeće regulative, sudionici su se fokusirali na izazove koje ta uredba donosi, posebno u pogledu prilagodbe industrije novim standardima i smanjenju ekološkog otiska pakiranja.
Tijekom rasprava, poseban naglasak stavljen je na zeleni rast i mogućnosti koje PPWR otvara za daljnje poboljšanje održivosti ambalaže kroz inovacije. Uslijedila je i rasprava o globalnim izazovima koji proizlaze iz regulacija poput PPWR-a, a govorilo se i o ulogama brendova i proizvođača ambalaže u ostvarivanju ciljeva smanjenja otpada. Drugi dan summita otvoren je raspravom o održivim globalnim lancima opskrbe i kružnoj ekonomiji plastike, s naglaskom na međunarodne pregovore koji također imaju značajan utjecaj na implementaciju održivih rješenja u industriji ambalaže.
Velika pažnja posvećena je i temama ponovne upotrebe ambalaže, jer je postavljanje temelja za stvaranje većih sustava ponovne upotrebe od ključne važnosti za usklađivanje s budućim regulatornim okvirom. Također, govorilo se o digitalnim tehnologijama, kao što su digitalni vodeni žigovi, koji mogu pridonijeti reciklaži ambalaže ostvarujući važan cilj – automatizirano odvajanje ambalažnog otpada.
Na Innovation Stageu, fokus je bio na inovacijama u tehnologijama, kao što su umjetna inteligencija i obnovljivi materijali, koji mogu ubrzati održivu transformaciju pakiranja. Kroz sve ove sesije, PPWR i druge regulative bile su u središtu pozornosti, jer će oblikovati smjernice za budućnost industrije ambalaže.
Sustainable Packaging Summit 2024 još jednom je pokazao da živimo u ključnom trenutku za industriju ambalaže. S obzirom na nadolazeće europske regulative poput PPWR-a, nikad nije bilo važnije povezati sve sudionike u procesu upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom. Summit je pokazao da je uspješan prijelaz na održiva rješenja moguć samo kroz zajednički rad, inovacije i suradnju na svim razinama – od brendova i regulatora do istraživača i proizvođača. Ovaj događaj je inspiracija za nastavak akcije i oblikovanje održive budućnosti ambalaže u Europi i šire.
Dodijeljene nagrade FINAT za održivost etiketa Tijekom Sustainable Packaging Summita dodijeljene su FINAT Sustainability Awards 2024, nagrade koje prepoznaju napore u industriji etiketa za unaprjeđenje održivosti. Europska udruga za industriju etiketa, FINAT, objavila je pobjednike u dvije ključne kategorije: Smanjenje utjecaja na okoliš: Pobjednik: ACTEGA s ECOLEAF procesom “on-demand” metalizacije. ECOLEAF eliminira potrebu za PET folijama, smanjujući otpad i potrošnju plastike, čime značajno smanjuje utjecaj na okoliš u proizvodnji i zbrinjavanju etiketa. Optimizacija recikliranja: Pobjednik: Henkel za AQUENCE PS 3017 RE, inovativno ljepilo na bazi vode koje se lako uklanja s PET boca pri nižim temperaturama. Time se olakšava recikliranje i povećava kvaliteta recikliranog PET materijala. |